PODESZWA BUTA: SKÓRA CZY TUNISKÓR CZ. I

Czym się różni podeszwa skórzana od tuniskórowej? Która ma więcej zalet? Którą dobrać do konkretnej okazji? Wybór nie jest łatwy, zwłaszcza, że wokół podeszew skórzanych i tuniskórowych narosło sporo mitów.

Na początek, powiedzmy sobie jasno: podeszwy skórzane bez wątpienia należą do najbardziej eleganckich, nawet ekskluzywnych. Jak wszystkie dobra luksusowe mają jednak swoje wady, a jedną z największych jest łatwość przemakania, istotna zwłaszcza w naszym klimacie.

 

Tuniskór

Mimo, że wygląda jak skóra, jest tak naprawdę materiałem gumopochodnym . Stosowany jest w obuwiu bardzo wysokiej jakości, choć na skali luksusu jest dokładnie pod podeszwą skórzaną, a przed podeszwą gumową. To, samo w sobie, nie ułatwia nam jeszcze decyzji – spójrzmy więc dalej na właściwości obu tych materiałów.

Tuniskór, o tym, czym jest, kiedy się go stosuje i jakie są jego zalety w kolejnym artykule.

Podeszwa skórzana

Znakomity wybór do butów bardzo eleganckich, wizytowych, na specjalne okazje. Wizualnie szlachetna, przyciągająca wzrok, nadaje butom specyficznego sznytu. Jej zalety praktyczne są również nie do zlekceważenia, bo podeszwa skórzana oddycha i przystosowuje się stopy jak żadna inna, przez co gwarantuje niezwykły komfort.

W codziennym używaniu jest dość wrażliwa na ścieranie i łatwo przemaka, a niestety – przemoczona podeszwa skórzana to podeszwa zniszczona.

Nie nadaje się więc do długich marszy w jesiennej czy zimowej aurze, ale znakomicie sprawdza się w pogodzie suchej. Jeśli jest malowana lub lakierowana na inny kolor (np. czarny), dość szybko się przeciera, ukazując oryginalny kolor podeszwy, co nie zawsze estetycznie wygląda. Taką podeszwę, po odpowiednim odczyszczeniu można pastować by przywrócić kolor pierwotny.

Podeszwa skórzana

Mówiąc o skórzanej podeszwie trzeba podkreślić jej ograniczenia, ale nie ulegaj złudzeniu, że jest to materiał efemeryczny i delikatny. Skórzane podeszwy wykonywane są ze specjalnie wyprawionej, twardej skóry, która właściwie pielęgnowana (osuszana i konserwowana z pomocą odpowiednich preparatów) jest bardzo trwała, a jej prestiż jest niekwestionowany, jako że jest stosowana w najwyższej jakości obuwia przez renomowanych producentów.