Jak sprawdzić czy męskie buty są dobre? Cechy dobrego obuwia męskiego

„Dajcie mi odpowiednie buty, a zawojuję świat” – Marilyn Monroe

Pod tym twierdzeniem może się podpisać nie tylko wiele kobiet, ale też chyba wszyscy mężczyźni, którzy poznali komfort i urok wysokogatunkowych butów. Dobre buty są niezbędne, bo zdobią każdy strój lepiej niż biżuteria, nadają charakteru i są dyskretnym sygnałem, że ponad świecidełka cenimy elegancję, jakość i styl.

 

Wystarczy wiedzieć, na co zwracać uwagę! Poznajcie pierwsze 3 z sześciu sposobów na rozpoznanie wysokojakościowego obuwia.

Dobre Buty

Po pierwsze: wiedza i… mnóstwo praktyki

Dobre buty nie należą do tanich, ale ich rozpoznanie „na oko” może być trudne dla laika (nawet kochającego buty głęboką miłością), zwłaszcza wśród panującego blichtru i zalewu produktów o kiepskiej jakości. Cena nie zawsze jest dobrym wyznacznikiem, bo koszt butów, oprócz jakości, podwyższa wiele czynników – w tym bardzo często marka. Pierwszym krokiem jest więc pozbycie się stereotypów (popularna marka=dobra jakość) i poświęcenie czasu na dokładne obejrzenie i „pomacanie” buta.  Dlaczego? Bo tego, co najważniejsze w bucie, przeważnie nie widać na pierwszy rzut oka.

Po drugie: podszewka

Czy zwracasz uwagę na podszewkę? To ona między innymi wpływa na to, jak Twoja noga czuje się bucie. Najlepsze podszewki są wykonywane ze skóry bydlęcej lub koziej, która jest grubsza i bardziej wytrzymała od powszechnie stosowanej skóry świńskiej. Doświadczeni miłośnicy butów umieją rozpoznać rodzaj skóry użytej przy podszewce, ale nie martw się – dobre miejsce do zakupu butów poznasz też po sprzedawcy, który będzie umiał odpowiedzieć na wszystkie Twoje pytania. A powinno ich być sporo!

Dobre Buty

Po trzecie: fach

Większość elementów, które czynią but dobrym, jest ukryta. Co prawda po estetyce smukłej linii porządnego buta widać, że został wykonany według najlepszych standardów sztuki rzemieślniczej, z wykorzystaniem czasochłonnych metod, ale but ma się przecież sprawdzać w boju! Jeśli jest wysokogatunkowy będzie miał trwałe i chroniące stopę podnoski oraz odpowiednio wyprofilowane wkładki na piętę, które są wytrzymałe i odporne na deformacje (tzn. załamanie na pięcie). Istotne jest też to, co dzieje się jeszcze na etapie produkcyjnym, np. technologiczne opracowanie procesu klejenia, dzięki któremu but jest ładny, trwały i odporny.

 

Interesujące, prawda? To dopiero początek! O kolejnych trzech metodach rozpoznawania naprawdę wartościowego obuwia – dowiesz się więcej w tym miejscu.