PODESZWA BUTA: SKÓRA CZY TUNISKÓR
Istnieje wiele rodzajów podeszew do buta. W Conhpol używamy wyłącznie tych wysokogatunkowych, dlatego nasze buty wyróżniają się nie tylko wygodą i estetyką wykonania, ale też dobrymi opiniami klientów. Czym się różni podeszwa skórzana od tuniskórowej? Która ma więcej zalet? Którą dobrać do konkretnej okazji? Wybór nie jest łatwy, zwłaszcza, że wokół podeszew skórzanych i tuniskórowych narosło sporo mitów.
Na początek powiedzmy sobie jasno: podeszwy skórzane bez wątpienia należą do najbardziej eleganckich, nawet ekskluzywnych. Są jedną z najchętniej wybieranych opcji dla męskich półbutów i innych butów wizytowych. Jak wszystkie dobra luksusowe, mają jednak swoje wady, a jedną z największych jest łatwość przemakania, istotna zwłaszcza w naszym klimacie. Alternatywę stanowi tuniskór – co to jest i jakie ma właściwości?
Tuniskór
Mimo, że wygląda jak skóra, jest tak naprawdę materiałem gumopochodnym. Stosowany jest w obuwiu bardzo wysokiej jakości, choć na skali luksusu jest dokładnie pod podeszwą skórzaną, a przed podeszwą gumową. To, samo w sobie, nie ułatwia nam jeszcze decyzji – spójrzmy więc dalej na właściwości obu tych materiałów, aby móc swobodnie i świadomie wybierać pomiędzy podeszwą skórzaną, a tuniskórową.
Podeszwa skórzana
Skóra podeszwowa to znakomity wybór do butów bardzo eleganckich, wizytowych, na specjalne okazje. Wizualnie szlachetna i przyciągająca wzrok nadaje butom specyficznego sznytu. Praktyczne zalety skórzanej podeszwy są również nie do zlekceważenia, bo surowiec ten oddycha i przystosowuje się do stopy jak żaden inny, przez co gwarantuje niezwykły komfort podczas noszenia obuwia.
Buty męskie ze skórzaną podeszwą nie lubią deszczu. W codziennym używaniu ten materiał jest dość wrażliwy na ścieranie i łatwo przemaka, a niestety – przemoczona podeszwa skórzana to podeszwa zniszczona.
Buty ze skórzaną podeszwą nie nadają się więc do długich marszy w jesiennej czy zimowej aurze, ale znakomicie sprawdzają się przy pogodzie suchej. Z tego względu dużą popularnością cieszą się sandały ze skórzaną podeszwą, ale buty na zimę już niekoniecznie. Jeśli podeszwa do butów ze skóry jest malowana lub lakierowana na inny kolor (np. czarny), dość szybko się przeciera, ukazując oryginalny kolor, co nie zawsze estetycznie wygląda. Taką podeszwę, po odpowiednim odczyszczeniu, można pastować, by przywrócić kolor pierwotny.
Mówiąc o skórzanej podeszwie w butach, trzeba podkreślić jej ograniczenia, ale nie ulegaj złudzeniu, że jest to materiał efemeryczny i delikatny. Skórzane podeszwy wykonywane są ze specjalnie wyprawionej, twardej skóry, która poddawana właściwej pielęgnacji (osuszana i konserwowana z pomocą odpowiednich preparatów) jest bardzo trwała, a jej prestiż jest niekwestionowany, jako że jest stosowana w najwyższej jakości obuwia przez renomowanych producentów.
Podeszwy skórzane, choć niezwykle eleganckie i warte uwagi, są dość wymagające i niestety – mają swoje niezaprzeczalne ograniczenia. Ich alternatywą są podeszwy gumopochodne, takie jak tuniskór.
Tuniskór (lub microlit) to specjalne tworzywo sztuczne o wykończeniu łudząco podobnym do skóry. Formalnie tuniskór jest rodzajem gumy, ale nie należy go kojarzyć z grubymi, czarnymi podeszwami, jakie czasem widuje się w butach zimowych. Tuniskór jest piękny i ma sporo zalet. Jest odporny na ścieranie, przez co trwały. Jako guma, w przeciwieństwie do skóry, nie ulega przemoczeniu. Buty na podeszwach tuniskórowych są więc praktyczne, a przy tym bardzo eleganckie. Pomimo iż jest to guma, zachowuje się bardzo podobnie do skórzanych podeszew, przez co znajduje zastosowanie w ubiorze garniturowym (wesela, imprezy okolicznościowe i bale).
Co zatem wybrać – podeszwę skórzaną czy tuniskórową?
Guma czy skóra – co będzie lepsze na podeszwy do buta i fleki? Jak zostało wspomniane, skórzana podeszwa pod pewnymi względami nie ma sobie równych i jest wyznacznikiem ekskluzywności obuwia. Jeśli więc nie uznajesz kompromisów i zależy Ci na ponadczasowych rozwiązaniach, wybór jest prosty. Robiąc zakupy w sklepach Conhpol, dowiesz się, jak zabezpieczyć skórzaną podeszwę, by obuwie służyło Ci jak najdłużej. Jednak buty na skórzanej podeszwie nie nadają się na każde warunki i muszą odpoczywać na prawidłach – najlepiej tyle czasu, ile były używane.
Tuniskórowa podeszwa to coś więcej niż zwykły zastępnik dla skóry.
Nie każdy może na co dzień pilnować, po czym stąpa, czy kontrolować, gdzie się udaje i którędy, a tuniskór wybacza dużo więcej niż skóra. Jednocześnie to materiał wysokogatunkowy, wykończony jak skóra, który nie przypomina znacznie mniej eleganckiej gumy. Buty na takiej podeszwie to nie tylko dobra alternatywa, to po prostu dobry wybór do odpowiednich warunków.
Szukasz butów męskich z miękką podeszwą? Chcesz wiedzieć, jak dbać o buty ze skórzaną podeszwą? Zapraszamy na zakupy i na konsultacje z naszymi doradcami.