Jak sprawdzić czy męskie buty są dobre? Cechy dobrego obuwia męskiego

 

„Dajcie mi odpowiednie buty, a zawojuję świat” – Marilyn Monroe

Pod tym twierdzeniem może się podpisać nie tylko wiele kobiet, ale też chyba wszyscy mężczyźni, którzy poznali komfort i urok wysokogatunkowych butów. Dobre buty są niezbędne, bo zdobią każdy strój lepiej niż biżuteria, nadają charakteru i są dyskretnym sygnałem, że ponad świecidełka cenimy elegancję, jakość i styl.

Wystarczy wiedzieć, na co zwracać uwagę! Poznaj 6 sposobów na rozpoznanie wysokiej jakości butów męskich.

Dobre Buty

Po pierwsze: wiedza i… mnóstwo praktyki

Dobre buty męskie nie należą do tanich, ale ich rozpoznanie „na oko” może być trudne dla laika (nawet kochającego buty głęboką miłością), zwłaszcza wśród panującego blichtru i zalewu produktów o kiepskiej jakości. Cena nie zawsze jest dobrym wyznacznikiem, bo koszt butów, oprócz jakości, podwyższa wiele czynników – w tym bardzo często marka. Pierwszym krokiem jest więc pozbycie się stereotypów (popularna marka = dobra jakość) i poświęcenie czasu na dokładne obejrzenie i „pomacanie” buta.  Dlaczego? Bo tego, co najważniejsze w bucie, przeważnie nie widać na pierwszy rzut oka.

Po drugie: podszewka

Czy zwracasz uwagę na podszewkę? To ona między innymi wpływa na to, jak Twoja noga czuje się w bucie. Najlepsze podszewki są wykonywane ze skóry bydlęcej lub koziej, która jest grubsza i bardziej wytrzymała od powszechnie stosowanej skóry świńskiej. Doświadczeni miłośnicy butów umieją rozpoznać rodzaj skóry użytej przy podszewce, ale nie martw się – dobre miejsce do zakupu wytrzymałych butów poznasz też po sprzedawcy, który będzie umiał odpowiedzieć na wszystkie Twoje pytania. A powinno ich być sporo!

Dobre Buty

Po trzecie: fach

Większość elementów, które czynią but dobrym, jest ukryta. Co prawda po estetyce smukłej linii porządnego buta widać, że został wykonany według najlepszych standardów sztuki rzemieślniczej, z wykorzystaniem czasochłonnych metod, ale but ma się przecież sprawdzać w boju! Jeśli jest wysokogatunkowy, będzie miał trwałe i chroniące stopę podnoski oraz odpowiednio wyprofilowane wkładki na piętę, które są wytrzymałe i odporne na deformacje (tzn. załamanie na pięcie). Istotne jest też to, co dzieje się jeszcze na etapie produkcyjnym, np. technologiczne opracowanie procesu klejenia, dzięki któremu but jest ładny, trwały i odporny.

Po czwarte: pochodzenie

Najlepsze są buty skórzane, ale wysokiej jakości, gdyż skóra skórze nierówna. Najwyżej ceniona jest ta pochodzenia europejskiego, gdzie normy i standardy garbunku są dużo wyższe niż gdziekolwiek indziej na świecie. Wysokogatunkowa skóra zapobiega powstaniu załamania na podbiciu buta i oddycha, co ułatwia utrzymanie higieny buta – to zwłaszcza ważne, jeśli nastawiasz się na użytkowanie jednej pary przez kilka lat.

Dobre Buty
Dobre Buty

Po piąte: zmysły

Jeśli w pierwszym odruchu nauczysz się zwracać uwagę na szczegóły, a nie całokształt, pewne cechy dobrych butów od razu rzucą Ci się w oczy.
Dobre jakościowo buty są starannie wykończone, o równych, eleganckich ściegach, z  cholewką uszytą z dokładnością i precyzją cechującą ręczne wykonanie. W przeciwieństwie do butów bardzo budżetowych, sprowadzanych z Azji, polski, wykonany fachowo but z wysokogatunkowej skóry ładnie pachnie. Zwróć też uwagę na podeszwę i jej łączenie z cholewką – jakiekolwiek zagięcia lub fałdy świadczą o złej technologii klejenia i dyskwalifikują but.

I po szóste: zaufanie

Naprawdę dobre buty to zakup na lata, więc marka, na którą się zdecydujesz, powinna zasługiwać na zaufanie. Zwróć uwagę na rodzime marki o wieloletnich tradycjach i przywiązaniu do najwyższych standardów produkcji. Jeśli chodzi o obuwie, Conhpol ma być z czego dumny: w polskich butach ze znakiem C chodzą Niemcy, Anglicy, Rosjanie i arabscy szejkowie, dla których napis „Made in Poland” to gwarancja jakości. Zakupy u rodzimej – i rodzinnej – firmy dają też bezpieczeństwo staranności wykonania i przyjaznych procedur gwarancyjnych.

Marka z tradycją to pewność, że w przypadku pytań lub kłopotów zawsze jest się do kogo zwrócić. To ważne, bo zakup butów wysokiej jakości może być wyzwaniem, chociaż każdy, kto raz spróbował, potwierdzi, że warto je podjąć. Jedno jest pewne – gdy już raz wejdziesz na ścieżkę przygody z obuwiem wysokojakościowym, nigdy z niej nie zawrócisz.

Dobre Buty
Dobre Buty