Dajcie mi odpowiednie buty, a zawojuję świat – mawiała Marilyn Monroe. Pod tym twierdzeniem może się podpisać nie tylko wiele kobiet, ale też chyba wszyscy mężczyźni, którzy poznali komfort i urok wysokogatunkowych butów. Dobre buty są niezbędne, bo zdobią każdy strój lepiej niż biżuteria, nadają charakteru i są dyskretnym sygnałem, że ponad świecidełka cenimy elegancję, jakość i styl.
Wystarczy wiedzieć, na co zwracać uwagę! Poznajcie pierwsze 3 z sześciu sposobów na rozpoznanie wysokojakościowego obuwia.
Po pierwsze: wiedza i… mnóstwo praktyki.
Porządne buty nie należą do tanich, ale ich rozpoznanie „na oko” może być trudne dla laika (nawet kochającego buty głęboką miłością), zwłaszcza wśród panującego blichtru i zalewu produktów o kiepskiej jakości. Cena nie zawsze jest dobrym wyznacznikiem, bo koszt butów, oprócz jakości, podwyższa wiele czynników – w tym bardzo często marka. Pierwszym krokiem jest więc pozbycie się stereotypów (popularna marka=dobra jakość) i poświęcenie czasu na dokładne obejrzenie i „pomacanie” buta. Dlaczego? Bo tego, co najważniejsze w bucie, przeważnie nie widać na pierwszy rzut oka.
Po drugie: podszewka.
Czy zwracasz uwagę na podszewkę? To ona między innymi wpływa na to, jak Twoja noga czuje się bucie. Najlepsze podszewki są wykonywane ze skóry bydlęcej lub koziej, która jest grubsza i bardziej wytrzymała od powszechnie stosowanej skóry świńskiej. Doświadczeni miłośnicy butów umieją rozpoznać rodzaj skóry użytej przy podszewce, ale nie martw się – dobre miejsce do zakupu butów poznasz też po sprzedawcy, który będzie umiał odpowiedzieć na wszystkie Twoje pytania. A powinno ich być sporo!
Po trzecie: fach.
Większość elementów, które czynią but dobrym, jest ukryta. Co prawda po estetyce smukłej linii porządnego buta widać, że został wykonany według najlepszych standardów sztuki rzemieślniczej, z wykorzystaniem czasochłonnych metod, ale but ma się przecież sprawdzać w boju! Jeśli jest wysokogatunkowy będzie miał trwałe i chroniące stopę podnoski oraz odpowiednio wyprofilowane wkładki na piętę, które są wytrzymałe i odporne na deformacje (tzn. załamanie na pięcie). Istotne jest też to, co dzieje się jeszcze na etapie produkcyjnym, np. technologiczne opracowanie procesu klejenia, dzięki któremu but jest ładny, trwały i odporny.
Interesujące, prawda? To dopiero początek! O kolejnych trzech metodach rozpoznawania naprawdę wartościowego obuwia – już za tydzień.
komentarze:
Witam. Wspaniale, ze powstal ten temat.
Najczesciej bywa tak, ze o sobie, o swoich potrzebach i o swoim zdrowiu przypominamy sobie wtedy,gdy mamy jakies problemy i wtedy gdy sa one bardzo powazne. Kiedy nie wystarczy polknac tabletke i popic ja woda.
Pewnego razu wracajac po dlugim dniu ciezkiej pracy ( a byl to upalny dzien) nogi nie chcialy juz mnie niesc , musialem usiasc na murku okalajacym drzewo rosnace w chodniku i zdjac buty. Musialbym tam siedziec bardzo dlugo, by stopy daly sie wcisnac ponownie w buty. Probowalem, ale stopy byly wieksze o jakies dwa numery i okazalo sie to prawie nie mozliwe, a o dalszej podrozy nie bylo nawet mowy. Z bolem dotarlem do najblizszego sklepu i tam kupilem sobie wygodne buty nie zwracajac specjalnie uwagi na cene.
Moze znajde troche czasu i kiedys napisze jeszcze cos, ale teraz chcialbym poruszyc temat aktuany,z ktorym byc moze wielu z nas bedzie sie stykac z tej racji, ze coraz wiecej kupujemy w internecie. W tym rowniez buty. Jest to zagadnienie numeracji !
Przegladam ostatnio rozne tabele i opisy, i nijak nie potrafie odnalezc w tym sensu. Przeciez na Lokcie sie juz nic nie mierzy, bo mamy powszechnie obowiazujacy uklad metryczny, miar butow mamy chyba ze dwadziescia i zeby bylo smieszniej kazdy jest inny. Jest to jednak jeszcze nie wszystko, bo zaleznie od fasonu i mody, pomimo numeracji trzeba jeszcze kupowac buty o mniejszym, lub wiekszym numerze.
Jak wiec dobrac odpowiedni rozmiar w sklepie internetowym ?
Pozdrawiam wszystkich.
Sebastian
Panie Sebastianie,
Dobór butów w sklepach internetowych nie jest prosty: stopa w ruchu intensywnie pracuje, a niewygodne obuwie nie tylko doraźnie powoduje ból, ale regularnie noszone potrafi przyczynić się do problemów ze zdrowiem stóp i kręgosłupa.
Jak Pan zauważył, producenci stosują różne rozmiarówki, dlatego bardzo ważne jest, żeby w konkretnym sklepie była dostępna przyjęta tabela rozmiarów.
W sklepie Conhpol znajdzie ją Pan na każdej podstronie modelu, w opcjach po prawej stronie, pod dostępnymi rozmiarami.
Aby skorzystać z takiej rozmiarówki, konieczne jest prawidłowe zmierzenie stopy w centymetrach: należy stanąć boso na kartce papieru i obrysować kontur stopy, a następnie zmierzyć jej długość od linii dużego palca do linii pięty. Aby buty były wygodne, to takiego wymiaru trzeba dodać pół centymetra, by stopa mogła się wygodnie ułożyć w bucie. Stopa w ciągu dnia zawsze trochę puchnie, a w przymałych butach potrafi bardzo się powiększyć.
Wiele też zależy od tęgości stopy, wysokości podbicia, a także bryły buta i formy, na której został zrobiony. Może się zdarzyć, że buty o wąskich noskach w wybranym numerze będą przymałe, a te o szerokich troszkę za duże. Aby uniknąć takich sytuacji, przed zakupem w sklepie Conhpol można skontaktować się z konsultantem sklepu (ikona koperty po prawej stronie, nad ikona Facebooka), który z upatrzonych modeli pomoże wybrać ten, który będzie najlepiej pasował do opisanej stopy.
Radzimy nie kupować butów u producentów i w miejscach, które nie udostępniają takiej opcji, bo butów nie da się ocenić „na oko” ze zdjęciach, a długość stopy to jeszcze nie wszystko. A jeśli stopa jest nietypowa lub wrażliwa, to najpewniejszym wyjściem będzie obejrzenie butów w internecie i… wyprawa do salonu firmowego, na przymiarkę. To być może kłopotliwe, ale się opłaca, bo wygodne buty niezwykle podnoszą komfort życia.
Pozdrawiamy serdecznie i życzymy owocnych zakupów.